حذف پیش شرط نمره زبان برای آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی وزارت بهداشت

مرکز سنجش آموزش پزشکی طی اطلاعیه‌ای از حذف پیش شرط نمره زبان برای شرکت در آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) خبر داد. براین اساس مطابق مصوبه اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، از سال ۱۳۹۹ به بعد شرط داشتن نمره زبان )آزمون MHLE و سایر آزمون‌های زبان معتبر) به عنوان پیش نیاز برای شرکت در آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) حذف خواهد شد.

بنابرتصمیمات اتخاذ شده  برای آزمون سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ نمرات زبان ( MHLE و سایر آزمون‌های زبان معتبر)  صرفا در بخش مصاحبه دارای امتیاز خواهد بود و برای سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ و سال های پس از آن، درس زبان با ضریب و تعداد سؤال مشخص (که در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون همان سال اطلاع رسانی می‌ گردد) به عنوان یکی از دروس امتحانی در آزمون کتبی لحاظ خواهد شد.

لازم به ذکر است شرط اخذ نمره زبان معتبر برای پذیرفته شدگان نهایی در دانشگاه‌ها که باید تا پیش از آزمون جامع به دانشگاه محل تحصیل ارائه دهند، همچنان به قوت خود پابرجاست. 

جهت کسب آمادگی برای آزمون زبان انگلیسی، می توانید از درسنامه زبان انگلیسی – ویژه آزمون کارشناسی ارشد و دکتری علوم پزشکی، استفاده نمایید.

دروس و ضرایب آزمون دکتری علوم پزشکی-1400-1399

دروس و ضرایب آزمون دکتری علوم پزشکی-۱۴۰۰-۱۳۹۹

دروس و ضرایب آزمون دکتری تخصصی رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ اعلام شد.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام سازمان سنجش پزشکی کشور ، آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی گروه علوم پزشکی در این دوره برای ۶۵ رشته علوم پایه پزشکی و بهداشت، پنج رشته داروسازی و دو رشته دندانپزشکی برگزار می‌شود.

بر این اساس در رشته‌های دکتری تخصصی (Ph.D)، «مجموعه باکتری شناسی»، «مجموعه بهداشت باروری»، «مجموعه روانشناسی»، «مجموعه فیزیولوژی»، «مجموعه مدیریت اقتصاد»، «مجموعه علوم و صنایع غذایی»، «مجموعه زیست فناوری و پزشکی ملوکولی»، که به صورت مجموعه ارایه شده داوطلبان در صورتی که از نظر مدارک مورد پذیرش منعی نداشته باشند می‌توانند در آزمون رشته‌های یک مجموعه شرکت کنند. برای هر مجموعه یـک دفترچـه سـؤال متشـکل از مـواد درسی اعلام شده با ضرایب مورد نظر هر رشته در نظر گرفته می‌شود.

علاقمندان می‌توانند فایل pdf دروس و ضرایب و منابع آزمون دکترای تخصصی رشته‌های داروسازی سال ۱۳۹۹، دروس و ضرایب و منابع آزمون Ph.D مواد دندانی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، منابع آزمون Ph.D رشته سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، مدارک مورد پذیرش آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (Ph.D ) سـال تحصیـلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، مدارک مورد پذیرش در آزمون دوره‌های دکتری تخصصی داروسازی سال ۱۳۹۹ را از اینجا دانلود کنند.

به گزارش مفدا، عنوان مدرک تحصیلی داوطلبان اعم از دانشنامه یا گواهی تحصیلی باید دقیقا منطبق با رشـته‌های قیـد شـده بـه عنـوان مـدارک تحصیلی مورد پذیرش باشد، براساس مصوبه چهل و پنجمین جلسه مورخ ۲۷ اسفند ماه ۸۹ شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، دارندگان دانشـنامه و یـا گـواهی نامه تخصصی بالینی و یافوق تخصصی بالینی در رشته‌هایی که دکترای عمومی پزشکی جزو مدارک مورد پذیرش است، مجاز به شرکت در آزمون مربوطه می‌باشند. 

دروس و ضرایب آزمون دکتری علوم پزشکی-۱۴۰۰-۱۳۹۹

به اشتراک بگذارید!
آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج - 5 دی 98

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، هجدهمین دوره آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور در روز پنجشنبه ۵ دی ماه ۹۸ طبق قوانین برگزار خواهد شد.

داوطلبان پیش از نام نویسی اینترنتی، ابتدا باید نسبت به تشکیل پرونده در مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت اقدام کنند و فقط افرادی که توسط مرکز خدمات آموزشی معرفی شده باشند، واجد شرایط نام نویسی اینترنتی و شرکت در آزمون ارزشیابی هستند.

مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده در مرکز خدمات آموزشی شامل اصل و کپی مدارک تحصیلی دریافتی از دانشگاه محل تحصیل (مدرک نهایی و ریز نمرات کلیه مقاطع تحصیلی که صحت صدور و تعلق آن، به تصدیق و تأیید و مهر و امضای شعبه امور دانشجویی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه و تأیید وزارت امور خارجه در تهران رسیده باشد.) است.

همچنین اصل و کپی کلیه سوابق تحصیلی قبلی در ایران (مدرک پیش نیاز بر اساس مدرک اخذ شده در خارج از کشور، اعم از دکتری، فوق لیسانس، لیسانس، دیپلم، پیش دانشگاهی و …)، اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت، اصل و کپی گذرنامه‌های جدید و زمان تحصیل و عکس پرسنلی از دیگر مدارک مورد نیاز است.

در صورتی که مدرک دریافتی، فوق لیسانس و بالاتر باشد، ارائه پایاننامه تحصیلی به همراه تأییدیه و مهر دانشگاه محل تحصیل، خلاصه‌ای از رساله به زبان فارسی، رزومه، مقالات منتشره و کلیه فعالیت‌های پژوهشی الزامی است. ارائه ترجمه رسمی کلیه مدارک، چنانچه به زبانی غیر از انگلیسی باشند، الزامی است.

در صورت تکمیل بودن کلیه مدارک مورد نیاز و تشکیل پرونده، دانش آموختگان باید آمادگی خود را جهت شرکت در آزمون به کارشناس ارزشیابی مرکز خدمات آموزشی اعلام کنند تا نام آن‌ها در لیست مرکز خدمات آموزشی ثبت شود.

دانش آموختگان موظفند در زمان تعیین شده، نسبت به نام نویسی اینترنتی در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی اقدام کنند.

در صورت تکمیل نشدن مدارک و اتمام مهلت ثبت نام، مرکز سنجش آموزش پزشکی هیچ گونه مسئولیتی در قبال عدم امکان شرکت دانش آموختگان در آزمون را نخواهد داشت و آنان موظفند در آزمون بعدی شرکت کنند.

ثبت نام به صورت اینترنتی از ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۲۸ آبان ۹۸ آغاز می‌شود و در ساعت ۲۴ روز سه شنبه ۵ آذر ۹۸ پایان می‌یابد.

داوطلبان واجد شرایط برای ثبت نام اینترنتی باید به سایت اینترنتی مرکز سنجش آموزش پزشکی مراجعه کنند و در بخش پیوند «هجدهمین دوره آزمون ارزشیابی داروسازی» ضمن ثبت نام جدید، نسبت به پرداخت الکترونیکی هزینه ثبت نام به مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال (۱۵۰ هزار تومان)، ارسال مدارک، تکمیل فرم ثبت نام و دریافت کد رهگیری اقدام کنند.

مدارک مورد نیازجهت ثبت نام اینترنتی شامل تصویر اسکن شده یک قطعه عکس که در سال جاری گرفته شده باشد، تصویر اسکن شده صفحه اول شناسنامه و تصویر اسکن شده کارت ملی است.

کارت ورود به جلسه آزمون از ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۳ دی ماه ۹۸ از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

داوطلبان باید پرینت کارت ورود به جلسه و اصل کارت ملی خود را در روز آزمون همراه داشته باشند، در غیر این صورت از ورود آنان به سالن برگزاری آزمون جلوگیری خواهد شد.

میزان دوره تکمیلی پس از قبولی در آزمون ارزشیابی، بر اساس مصوبات مربوطه توسط مرکز خدمات آموزشی اعلام می‌شود. معرفینامه برای طی دوره تکمیلی، فقط پس از تأیید نمرات در کمیسیون ارزشیابی رشته داروسازی صادر خواهد شد.

آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج – ۵ دی ماه ۹۸

به اشتراک بگذارید!
ثبت‌نام آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی

ثبت‌ نام دوازدهمین دوره آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی خارج از کشور از ۲۸ آبان آغاز می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مرحله نظری دوازدهمین دوره آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی خارج از کشور طبق قوانین و مقررات به ویژه مفاد دستورالعمل اجرایی آزمون ملی دانش آموختگان خارج از کشور در رشته دندانپزشکی عمومی برگزار خواهد شد.

ثبت نام از ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۲۸ آبان آغاز می‌شود و در ساعت ۲۴ روز سه شنبه ۵ آذر ۹۸ پایان می‌پذیرد.

داوطلبان پیش از ثبت نام اینترنتی، باید در مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تشکیل پرونده داده یا آن را تکمیل کنند. فقط افرادی که توسط مرکز خدمات آموزشی به دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی معرفی شده باشند، مجاز به شرکت در آزمون ملی هستند.

داوطلبان برای ثبت نام اینترنتی باید به سایت سنجش آموزش پزشکی مراجعه کند و پس از ورود به پیوند «دوازدهمین دوره آزمون ملی» در بخش پرداخت الکترونیکی یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال (۱۵۰ هزار تومان) را به عنوان هزینه ثبت نام پرداخت کنند.

همچنین داوطلبان باید مدارک را به صورت اینترنتی ارسال کنند و فرم ثبت نام را تکمیل و کد رهگیری را دریافت کنند.

مدارک مورد نیازجهت ثبت نام اینترنتی شامل تصویر اسکن شده یک قطعه عکس که در سال جاری گرفته شده باشد، تصویر اسکن شده صفحه اول شناسنامه، تصویر اسکن شده کارت ملی است.

کارت ورود به جلسه آزمون از ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۳ دی ماه ۹۸ از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

داوطلبان باید پرینت کارت ورود به جلسه و اصل کارت ملی خود را در روز آزمون همراه داشته باشند، در غیر این صورت از ورود آنان به سالن برگزاری آزمون جلوگیری خواهد شد.

منابع آزمون در بخش اختصاصی آزمون ملی دانش آموختگان رشته دندانپزشکی خارج از کشور سال ٩٨ در سایت سنجش پزشکی در بخش پیوند منابع آزمون ملی دانش آموختگان خارج از کشور رشته دندانپزشکی سال ١٣٩٨ در دسترس می باشد.

منابع بخش علوم پایه آزمون ملی دانش آموختگان رشته دندانپزشکی خارج از کشور سال ٩٨ در سایت سنجش پزشکی در بخش پیوند منابع امتحان جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی قابل دسترسی است.

آزمون دروس اختصاصی رأس ساعت ٩صبح روز پنجشنبه ۵ دی ماه ۹۸ و آزمون دروس علوم پایه رأس ساعت ۱۴ روز پنجشنبه ۵ دی ماه ۹۸ برگزار می گردد.

آزمون در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران برگزار خواهد شد. داوطلبانی که پیش از این در آزمون جامع علوم پایه شرکت کرده و قبول شده اند، با ارائه درخواست کتبی به مرکز خدمات آموزشی، می‌توانند از نتیجه قبولی قبلی استفاده و در بخش علوم پایه آزمون شرکت نکنند.

پس از آزمون مرحله نظری اسامی قبول شدگان در سایت اینترنتی مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام خواهد شد. قبول شدگان در مرحله نظری آزمون، جهت شرکت در مرحله عملی آزمون به یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران یا شهید بهشتی معرفی خواهند شد.

به اشتراک بگذارید!
افزایش ۵۰ درصدی دانشجو در علوم پزشکی آزاد

افزایش ۵۰ درصدی دانشجو در علوم پزشکی آزاد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران با اشاره به میزان افزایش پذیرش دانشجو در این واحد گفت: امسال هیچ رشته ای منحل نشد و با افزایش ۵۰ تا ۶۰درصدی مواجه شدیم.

سید علی ابطحی، در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص وضع رشته های این دانشگاه در سال جاری و میزان پذیرش دانشجو اظهار داشت: امسال خوشبختانه نه تنها هیچ رشته ای منحل نشده، بلکه در تعدای از رشته ها نیز پذیرش بدون کنکور داشتیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران با اشاره به افزایش حدودا ۵۰-۶۰ درصدی پذیرش دانشجو در سالجاری نسبت به سال قبل، ادامه داد: امسال پذیرش بسیار خوبی داشتیم و حتی با کمبود کلاس نیز مواجه شدیم که البته بخش عمده ای از آن برطرف شده و در تلاش هستیم تا با کمک سازمان مرکزی، بخش دیگر را هم رفع کنیم.

ابطحی درباره فعالیت بخش دندانپزشکی این دانشگاه، به وجود ۴۰۰ یونیت اشاره کرد و افزود: بخش خدمات رسانی این دانشکده، به مثابه یک بیمارستان ۴۰۰ تخت خوابی عمل می کند و در این راه، روزانه حداقل یک مراجعه کننده به ازای هر یونیت، تحت درمان یک استاد، یک دانشجو و یا یک پروشیبپ تخصصی قرار می گیرد. البته بعضا پیش آمده که در هر یونیت، ۲ مراجعه کننده نیز مورد درمان قرار گیرند.

وی افزود: شرایط کنونی در مقایسه با چند ماه گذشته، تغییر چندانی نکرده است. متاسفانه با اینکه شاهد کاهش قیمت ارز در چند ماه گذشته بودیم، با این وجود اما از طرفی تجهیزات پزشکی، کماکان کمیاب و از سوی دیگر، از نظر قیمت، تفاوتی با قبل پیدا نکرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران افزود: در این میان، دانشگاه آزاد با اینکه تعرفه ها را رعایت کرده و فعالیت آموزشی اش نیز در راستای رفع نیازهای کشور است، ولی همچنان برای تهیه تجهیزات مورد نیاز دانشگاه و بیمارستانها در مضیقه است.

ابطحی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی آزاد همچنان مجبور به خرید تجهیزات مورد نیاز خود ( که در داخل تولید نمی شود) از بخش خصوصی؛ آنهم با دلار تمام شده ۱۳ هزار تومانی است، درباره منشا بروز این مشکل ادامه داد: ورود این تجهیزات به کشور، بسیار سخت شده و شاید اصلی ترین دلیل بروز این مشکل، تخصیص نیافتن ارز کافی به این منظور باشد.

به اشتراک بگذارید!
آزمون های دانشنامه پزشکی نوبت بهمن برگزار نمی شود

آزمون های دانشنامه پزشکی نوبت بهمن برگزار نمی شود

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام کرد: آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی بهمن ۹۸ برگزار نخواهد شد.

دکتر آبتین حیدرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر: براساس مصوبه شورای آموزش پزشکی و تخصصی برای سال ۹۸ تنها یک نوبت آزمون دانشنامه داشتیم که در شهریورماه برگزار شد؛ بنابراین نوبت بهمن ۹۸ برگزار نخواهد شد.

وی افزود: پیش از این پیش بینی دو نوبت برگزاری آزمون های دانشنامه در تقویم آزمون های سنجش پزشکی صورت گرفته بود که براساس مصوبه شورای آموزش پزشکی و تخصصی، نوبت بهمن ماه اجرا نخواهد شد.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی تأکید کرد: برای سال ۹۹ برگزاری یک یا دو نوبت آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی منوط به تصمیم شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت است.

آمار اشتغال دانشجویان - معرفی رشته های اشتغال زا

آمار اشتغال دانشجویان و معرفی رشته های اشتغال زا

محمد سعید سیف در گفتگو با خبرنگار مهر از استخراج نتایج طرح رصد اشتغال دانش آموختگان سال ۹۸ خبر داد و اظهار داشت: سال گذشته، وضعیت اشتغال فارغ التحصیلانِ سال های ۹۳ – ۹۲ را به دو روش تجزیه و تحلیل اطلاعات ارسالی از دانشگاه ها (طرح پایش) و تجزیه و تحلیل براساس اطلاعات ثبتی (آمار استخراج شده از سامانه بیمه وزارت کار) مورد بررسی قرار گرفت که ۸۷ دانشگاه و مرکز آموزش عالی در این طرح با ما همکاری کردند.

مدیر کل ارتباط با صنعت وزارت علوم با اشاره به اینکه امسال وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان ۹۳-۹۴ با همکاری ۸۹ دانشگاه، مرکز آموزش عالی و پژوهشگاه مورد بررسی قرار گرفت، افزود: برای اینکه متوجه شویم چه تعداد از فارغ التحصیلان ۹۳-۹۴ اشتغال دارند، با همکاری موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی از وزارت کار استعلام گرفتیم و دانش‌آموختگانی که کد ملی آن‌ها در سامانه بیمه وزارت کار وجود داشت، در آمار ثبتی شاغلان ثبت شد.

وی درباره جامعه آماری این طرح نیز گفت: برای این طرح حداقل ۳۰ درصد کل فارغ التحصیلان ۹۳-۹۴ هر دانشگاه را در نظر گرفته ایم که ممکن است برای برخی دانشگاه ها به ۴۰ درصد و بیشتر هم برسد؛ همچنین در این طرح جنسیت در نظر گرفته نشده است.

سیف ضمن بیان این مطلب که عدم تناسب بین رشته های دانشگاهی با خواسته ها و نیازهای جامعه، عدم ایجاد مهارت های خاص در دانشجویان جهت پاسخگویی به تغییرات و نیازهای بازار کار از دلایل عمده نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی است، خاطرنشان کرد: بر همین اساس، تاکید بر ساماندهی پیمایش مستمر اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در اسناد بالادستی بیش از پیش بر اهمیت موضوع افزوده است.

مدیر کل ارتباط با صنعت وزارت علوم اضافه کرد: رصد اشتغال در سیاست های کلی اشتغال ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری، سند چشم انداز ۱۴۰۴ و برنامه اشتغال فراگیر مصوب ستاد فرمانده اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته است.

سیف همچنین به تشریح اهداف اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: فرهنگسازی رصد وضعیت دانش آموختگان در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، ایجاد نظام مناسب اطلاع رسانی به ذینفعان در رابطه با وضعیت اشتغال هر یک از رشته های دانشگاهی، رصد آمار و اطلاعات در خصوص رشته های آموزشی مازاد و مورد نیاز بازار کار و ارائه اطلاعات نتایج به مراجع ذیربط از جمله اهداف طرح رصد اشتغال دانش آموختگان به شمار می رود.

مدیر کل ارتباط با صنعت وزارت علوم رصد مستمر ظرفیت های محیطی و شرایط بازار کار محلی – منطقه ای، بررسی ابعاد اقتصادی و اشتغالی رشته‌های دانشگاهی در تعامل با دیگر گروه ها و کمیته های تخصصی وزارت عتف، شناسایی شکاف دانشی و مهارتی دانش آموختگان در بازار کار و ترسیم وضعیت کلی اشتغال و بیکاری دانش آموختگان در رشته ها و زمینه های مختلف از دیگر اهداف طرح رصد اشتغال فارغ التحصیلان برشمرد.

وی با تاکید بر اینکه دوره های مهارت افزایی در دانشگاه ها باید بر اساس نتایج حاصله از رصد اشتغال توسعه یابد، تصریح کرد: ضرورت دارد دانشگاه ها نسبت به فعال سازی ساختارهای مشاوره شغلی و کاریابی جهت بهبود وضعیت اشتغال اهتمام بورزند.

سیف گفت: بر اساس نتایج استخراج شده، رشته‌های فنی و مهندسی در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وضعیت اشتغال پذیری بهتری نسبت به سایر رشته‌ها داشته اند و آمار اشتغال فارغ التحصیلان نسبت به پیمایش سال گذشته افزایش یافته است.

جزییات طرح رصد اشتغال دانش آموختگان در سال ۹۸ در جداول زیر به نمایش درامده است؛ 

درصد اشتغال رشته های مختلف در مقطع دکتری براساس نتایج طرح پایش (آمار دانشگاه ها):

عنوان رشته دانشگاهی(مقطع دکتری) درصد اشتغال
اقتصاد ۱۰۰ درصد
مهندسی فضا ۹۴/۱۴ درصد
مهندسی عمران ۹۴/۰۳ درصد
مهندسی کامپیوتر ۹۱/۳۵ درصد
مهندسی مکانیک ۹۱ درصد
مهندسی برق ۸۸/۸۳ درصد
حقوق  ۸۷/۳۱ درصد
فیزیک ۸۴/۷۳ درصد
آموزش زبان انگلیسی ۸۳/۵۰ درصد
مهندسی مواد و متالوژی ۸۰ درصد
حسابداری ۷۵ درصد
شیمی ۶۹/۷۵ درصد
آمار  ۵۰ درصد
تاریخ ۳۳/۳۳ درصد

براساس آمار مندرج، رشته های اقتصاد، مهندسی فضا و عمران بالاترین میزان اشتغال را برای دانش آموختگان به همراه داشته است؛ در حالی که رشته های شیمی، آمار و تاریخ در قعر جدول و پایین ترین رتبه را به خود اختصاص داده است. اشتغال ۱۰۰ درصدی اقتصاد در مقطع دکتری جالب توجه است.

درصد اشتغال رشته های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد براساس نتایج طرح پایش:

عنوان رشته دانشگاهی(مقطع ارشد) درصد اشتغال
مهندسی کامپیوتر ۸۰/۴۱ درصد
مهندسی هوا فضا ۷۹/۷۲ درصد
حسابداری ۷۸/۵۱ درصد
مهندسی مکانیک ۷۴/۲۹ درصد
مهندسی برق ۷۴/۲۷ درصد
مهندسی عمران ۷۱/۷۲ درصد
حقوق ۶۹/۳۷ درصد
آموزش زبان انگلیسی ۶۷/۶۵ درصد
روانشناسی ۶۷ درصد
مهندسی مواد و متالوژی ۶۶/۹۶ درصد
اقتصاد ۶۲/۳۹ درصد
شیمی ۵۸/۷۸ درصد
فیزیک ۵۸/۲۹ درصد
تاریخ ۵۳/۱۴  درصد
آمار ۴۴/۲۳ درصد

میزان اشتغال فارغ التحصیلان ۹۳-۹۴ در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی کامپیوتر، مهندسی هوافضا، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی عمران و حسابداری بالای ۷۰ درصد است. نکته قابل توجه اینکه رشته اقتصاد که در مقطع دکتری، اشتغال ۱۰۰ درصدی را برای فارغ التحصیلان دکتری به همراه داشته اما در ارشد، میزان اشتغال تنها ۶۲/۳۹ درصد بوده است.

درصد اشتغال رشته های مختلف در مقطع کارشناسی براساس نتایج طرح پایش:

عنوان رشته دانشگاهی (مقطع کارشناسی) درصد اشتغال
آموزش زبان انگلیسی  ۶۸/۳۴ درصد
مهندسی مکانیک ۶۷/۸۰ درصد
مهندسی مواد و متالوژی ۶۵/۹۲ درصد
مهندسی هوافضا ۶۳/۱۶ درصد
مهندسی عمران ۶۲/۴۴ درصد
مهندسی برق ۵۸/۹۴ درصد
مهندسی کامپیوتر ۵۶/۷۰ درصد
روانشناسی ۵۳/۰۸ درصد
حقوق ۵۲/۶۶ درصد
فیزیک ۴۹/۸۶ درصد
حسابداری ۴۶/۵۶ درصد
اقتصاد ۴۵/۷۰ درصد
آمار ۴۵/۳۰ درصد
شیمی کاربردی ۴۳/۵۵ درصد
تاریخ ۳۷/۶۹ درصد

براساس آماری که دانشگاه ها اعلام کرده اند، پایین ترین میزان اشتغال مربوط به دوره کارشناسی است؛ چرا که درصد اشتغال در رشته های مختلف زیر ۶۸ درصد است. رشته های آموزش زبان انگلیسی، مهندسی مکانیک و مهندسی مواد و متالوژی بالاترین میزان اشتغال را در دوره های کارشناسی دارا هستند و رشته های آمار، شیمی کاربردی و تاریخ در آخرین رتبه ها قرار دارند.

زمان ثبت نام وام دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران

زمان ثبت نام وام دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، براساس اطلاعیه (ماده ۲ آئین نامه و دستورالعمل اجرایی) صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، اداره رفاه دانشجویان وام‌های این صندوق را به دانشجویان متقاضی دارای شرایط پرداخت می کند.

صلاحیت اخلاقی و رعایت شئون دانشجویی و اولویت نیاز مالی (دانشجویانی که تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره)، فرزندان خانواده کم درآمد (از دست دادن سرپرست خانواده، بیماری صعب العلاج /خاص دانشجو یا بستگان درجه یک آن، تعدد دانشجویان در خانواده) با ارائه مستندات مربوطه از جمله این شرایط است.

دانشجویان باید تعهد محضری بسپرند و در حداقل تعداد واحدهای مورد لزوم طبق مقررات آموزشی (دانشجویان نیمسال آخر با حداقل نصف واحدهای مورد لزوم) ثبت نام کرده باشند.

در صورت تامین بودجه به سایر دانشجویان متقاضی نیز براساس اولویت زمان ثبت نام ، وام پرداخت خواهد شد.

متقاضیان و دانشجویان نو ورود دانشگاه علوم پزشکی ایران چنانچه واجد شرایط باشند امکان ثبت‌نام را خواهند داشت وهماهنگی‌های لازم جهت افتتاح حساب این دانشجویان توسط اداره رفاه و تعاون انجام خواهد شد.

زمان ثبت نام وام دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران: ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۲۸ مهرماه الی ساعت ۲۴ روز  جمعه ۱۰ آبان‌ماه ۹۸

اعلام منابع سه آزمون کشوری علوم پزشکی 98-99

منابع سه آزمون کشوری علوم پزشکی اعلام شد. داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دستیار تخصصی و پیش کارورزی و علوم پایه ۹۸ را دارند، با مراجعه به مرکز سنجش آموزش پزشکی می توانند منابع آزمون خود را دریافت نمایند.

راهنمای جهت دریافت منابع آزمون های کشوری رشته علوم پزشکی

 منابع آزمون های جامع علوم پایه، پیش کارورزی اسفند ۹۷ و بهار و تابستان ۹۸ و چهل و ششمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی اعلام شد.

دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی همچنین منابع آزمون‌های جامع علوم پایه پزشکی رشته دکتری پزشکی عمومی از اسفند ۹۷ تا پایان شهریور ۹۸ را اعلام کرد.

۱- مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی

۲- انتخاب گزینه منابع آزمون ها (در تصویر این پست با باکس قرمز مشخص شده)

۳- مراجعه به طبقه بندی مورد نظر و دریافت منابع آزمون ها

ancmnt-loan-med-school-mehr98-sq

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از ارائه ۲۴ وام و تسهیلات برای دانشجویان علوم پزشکی در نیمسال اول سال تحصیلی ۹۹-۹۸ خبر داد.

بهروز رحیمی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: یکی از مهمترین ماموریت های صندوق رفاه، اعطای تسهیلات به دانشجویان علوم پزشکی در قالب وام های قرض الحسنه از محل اعتبارات عمومی دولت و درآمد اختصاصی صندوق است.

وی گفت: از همین رو این تسهیلات در قالب ۲۴ نوع وام و تسهیلات در مقاطع مختلف به دانشجویان ارائه می شود. برخی از این وام ها یک بار در طول تحصیل داده می شوند و برخی سرانه ماهانه و برخی دیگر بسته به نوع مقطع در طول تحصیل تکرار می شوند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اظهار داشت: در بخش تسهیلات مسکن به دانشجویان نیز این تسهیلات در گروه های مختلف متفاوت است و با توجه به شهرهای کشور و هزینه های متفاوت، وام با ارقام متفاوت داده می شود.

وی یادآور شد: وام تحصیلی مجردی و متاهلی، تسهیلات اولاد، وام مسکن مجردی و متاهلی، وام ضروری در مقاطع مختلف، وام ضروری حج و عتبات، کمک بلاعوض، وام شهریه در مقاطع مختلف، ودیعه مسکن در مقاطع و سه گروه مختلف از جمله این تسهیلات هستند.


جدول انواع وام و تسهیلات اعطایی به دانشجویان علوم پزشکی در سال تحصیلی ۹۹-۹۸

ردیفنوع واممبلغ
۱وام تحصیلی مجردی (دانشجویان دوره روزانه)ماهیانه: ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال (۱۳۰ هزار تومان)
۲وام تحصیلی متاهلی (دانشجویان دوره روزانه) ماهیانه: ۳ میلیون ریال (۳۰۰ هزار تومان)
۳وام تحصیلی ۳ برابر مجردی (دانشجویان دوره روزانه)یک نوبت در طول تحصیل: ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال (۳۹۰ هزار تومان)
۴وام تحصیلی ۳ برابر متاهلی (دانشجویان دوره روزانه)یک نوبت در طول تحصیل: ۹ میلیون ریال (۹۰۰ هزار تومان)
۵تسهیلات اولاد (دانشجویان دوره روزانه)ماهیانه: ۴۰۰ هزار ریال (۴۰ هزار تومان)
۶وام مسکن مجردی (دانشجویان دوره روزانه)ماهیانه: ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار ریال (۱۲۵ هزار تومان)
۷وام مسکن متاهلی (دانشجویان دوره روزانه)ماهیانه: ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال (۲۶۰ هزار تومان)
۸وام ضروری (دانشجویان دوره روزانه) مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته/ کارشناسی ارشد و دکتری عمومییک نوبت در طول تحصیل: ۶ میلیون ریال (۶۰۰ هزار تومان)
۹وام ضروری (دانشجویان دوره روزانه) مقاطع دکتری تخصصی و دستیاران تخصصییک نوبت در طول تحصیل: ۱۰ میلیون ریال (یک میلیون تومان)
۱۰وام ضروری حج و عتباتیک نوبت در طول تحصیل: ۷ میلیون ریال (۷۰۰ هزار تومان)
۱۱وام ضروری ۲ برابرییک نوبت در طول تحصیل: ۱۰ میلیون ریال (یک میلیون تومان)
۱۲وام ضروری ۳ برابرییک نوبت در طول تحصیل: ۱۵ میلیون ریال (یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان)
۱۳کمک بلاعوضیک نوبت در طول تحصیل: ۲۰ میلیون ریال (۲ میلیون تومان)
۱۴وام شهریه مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوستهسرانه ترم/ ۴ نوبت در طول تحصیل: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال (۲۵۰ هزار تومان)
۱۵وام شهریه مقطع کارشناسی پیوستهسرانه ترم/ ۸ نوبت در طول تحصیل: ۷ میلیون ریال (۷۰۰ هزار تومان)
۱۶وام شهریه مقطع کارشناسی ارشدسرانه ترم/ ۴ نوبت در طول تحصیل: ۲۵ میلیون ریال (۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان)
۱۷وام شهریه مقطع دکتری عمومیسرانه ترم/ ۸ نوبت در طول تحصیل: ۵۰ میلیون ریال (۵ میلیون تومان)
۱۸وام شهریه مقطع دکتری تخصصی و دستیاری تخصصیسرانه ترم/ ۵ نوبت در طول تحصیل: ۵۰ میلیون ریال (۵ میلیون تومان)
۱۹وام ودیعه مسکن مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری در دانشگاه های تهرانیک نوبت در طول تحصیل: ۱۵۰ میلیون ریال (۱۵ میلیون تومان)
۲۰وام ودیعه مسکن مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری در دانشگاه های گروه ۲یک نوبت در طول تحصیل: ۱۲۰ میلیون ریال (۱۲ میلیون تومان)
۲۱وام ودیعه مسکن مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری در دانشگاه های گروه ۳یک نوبت در طول تحصیل: ۹۰ میلیون ریال (۹ میلیون تومان)
۲۲وام ودیعه مسکن مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های تهرانیک نوبت در طول تحصیل: ۲۰۰ میلیون ریال (۲۰ میلیون تومان)
۲۳وام ودیعه مسکن مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های گروه ۲یک نوبت در طول تحصیل: ۱۶۰ میلیون ریال (۱۶ میلیون تومان)
۲۴وام ودیعه مسکن مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های گروه ۳یک نوبت در طول تحصیل: ۱۲۰ میلیون ریال (۱۲ میلیون تومان)

دانشگاه های تهران: دانشگاه های علوم پزشکی ارتش، ایران، بقیه الله، تهران، شهیدبهشتی، انستیتو پاستور ایران، سازمان انتقال خون، دانشگاه تربیت مدرس، جمعیت هلال احمر، پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم بهزیستی

دانشگاه های گروه ۲: دانشگاه های علوم پزشکی اراک، اصفهان، البرز، بندرعباس، بوشهر، تبریز، جندی شاپور اهواز، زنجان، شیراز، قزوین، قم، گیلان، مشهد و همدان

دانشگاه های گروه ۳: دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی آبادان، اردبیل، ارومیه، اسدآباد، اسفراین، ایرانشهر، ایلام، بابل، بم، بهبهان، بیرجند، تربت جام، تربت حیدریه، جهرم، جیرفت، خراسان شمالی، خمین، خوی، خلخال، دزفول، رفسنجان، زابل، زاهدان، ساوه، سبزوار، سراب، سمنان، سیرجان، شاهرود، شهرکرد، شوشتر، فسا، کاشان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گراش، گناباد، لارستان، لرستان، مازندران، مراغه، نیشابور، یاسوج، یزد.

منبع: مهرنیوز