آزمون های دانشنامه پزشکی نوبت بهمن برگزار نمی شود

آزمون های دانشنامه پزشکی نوبت بهمن برگزار نمی شود

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام کرد: آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی بهمن ۹۸ برگزار نخواهد شد.

دکتر آبتین حیدرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر: براساس مصوبه شورای آموزش پزشکی و تخصصی برای سال ۹۸ تنها یک نوبت آزمون دانشنامه داشتیم که در شهریورماه برگزار شد؛ بنابراین نوبت بهمن ۹۸ برگزار نخواهد شد.

وی افزود: پیش از این پیش بینی دو نوبت برگزاری آزمون های دانشنامه در تقویم آزمون های سنجش پزشکی صورت گرفته بود که براساس مصوبه شورای آموزش پزشکی و تخصصی، نوبت بهمن ماه اجرا نخواهد شد.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی تأکید کرد: برای سال ۹۹ برگزاری یک یا دو نوبت آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی منوط به تصمیم شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت است.

آمار اشتغال دانشجویان - معرفی رشته های اشتغال زا

آمار اشتغال دانشجویان و معرفی رشته های اشتغال زا

محمد سعید سیف در گفتگو با خبرنگار مهر از استخراج نتایج طرح رصد اشتغال دانش آموختگان سال ۹۸ خبر داد و اظهار داشت: سال گذشته، وضعیت اشتغال فارغ التحصیلانِ سال های ۹۳ – ۹۲ را به دو روش تجزیه و تحلیل اطلاعات ارسالی از دانشگاه ها (طرح پایش) و تجزیه و تحلیل براساس اطلاعات ثبتی (آمار استخراج شده از سامانه بیمه وزارت کار) مورد بررسی قرار گرفت که ۸۷ دانشگاه و مرکز آموزش عالی در این طرح با ما همکاری کردند.

مدیر کل ارتباط با صنعت وزارت علوم با اشاره به اینکه امسال وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان ۹۳-۹۴ با همکاری ۸۹ دانشگاه، مرکز آموزش عالی و پژوهشگاه مورد بررسی قرار گرفت، افزود: برای اینکه متوجه شویم چه تعداد از فارغ التحصیلان ۹۳-۹۴ اشتغال دارند، با همکاری موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی از وزارت کار استعلام گرفتیم و دانش‌آموختگانی که کد ملی آن‌ها در سامانه بیمه وزارت کار وجود داشت، در آمار ثبتی شاغلان ثبت شد.

وی درباره جامعه آماری این طرح نیز گفت: برای این طرح حداقل ۳۰ درصد کل فارغ التحصیلان ۹۳-۹۴ هر دانشگاه را در نظر گرفته ایم که ممکن است برای برخی دانشگاه ها به ۴۰ درصد و بیشتر هم برسد؛ همچنین در این طرح جنسیت در نظر گرفته نشده است.

سیف ضمن بیان این مطلب که عدم تناسب بین رشته های دانشگاهی با خواسته ها و نیازهای جامعه، عدم ایجاد مهارت های خاص در دانشجویان جهت پاسخگویی به تغییرات و نیازهای بازار کار از دلایل عمده نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی است، خاطرنشان کرد: بر همین اساس، تاکید بر ساماندهی پیمایش مستمر اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در اسناد بالادستی بیش از پیش بر اهمیت موضوع افزوده است.

مدیر کل ارتباط با صنعت وزارت علوم اضافه کرد: رصد اشتغال در سیاست های کلی اشتغال ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری، سند چشم انداز ۱۴۰۴ و برنامه اشتغال فراگیر مصوب ستاد فرمانده اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته است.

سیف همچنین به تشریح اهداف اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: فرهنگسازی رصد وضعیت دانش آموختگان در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، ایجاد نظام مناسب اطلاع رسانی به ذینفعان در رابطه با وضعیت اشتغال هر یک از رشته های دانشگاهی، رصد آمار و اطلاعات در خصوص رشته های آموزشی مازاد و مورد نیاز بازار کار و ارائه اطلاعات نتایج به مراجع ذیربط از جمله اهداف طرح رصد اشتغال دانش آموختگان به شمار می رود.

مدیر کل ارتباط با صنعت وزارت علوم رصد مستمر ظرفیت های محیطی و شرایط بازار کار محلی – منطقه ای، بررسی ابعاد اقتصادی و اشتغالی رشته‌های دانشگاهی در تعامل با دیگر گروه ها و کمیته های تخصصی وزارت عتف، شناسایی شکاف دانشی و مهارتی دانش آموختگان در بازار کار و ترسیم وضعیت کلی اشتغال و بیکاری دانش آموختگان در رشته ها و زمینه های مختلف از دیگر اهداف طرح رصد اشتغال فارغ التحصیلان برشمرد.

وی با تاکید بر اینکه دوره های مهارت افزایی در دانشگاه ها باید بر اساس نتایج حاصله از رصد اشتغال توسعه یابد، تصریح کرد: ضرورت دارد دانشگاه ها نسبت به فعال سازی ساختارهای مشاوره شغلی و کاریابی جهت بهبود وضعیت اشتغال اهتمام بورزند.

سیف گفت: بر اساس نتایج استخراج شده، رشته‌های فنی و مهندسی در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری وضعیت اشتغال پذیری بهتری نسبت به سایر رشته‌ها داشته اند و آمار اشتغال فارغ التحصیلان نسبت به پیمایش سال گذشته افزایش یافته است.

جزییات طرح رصد اشتغال دانش آموختگان در سال ۹۸ در جداول زیر به نمایش درامده است؛ 

درصد اشتغال رشته های مختلف در مقطع دکتری براساس نتایج طرح پایش (آمار دانشگاه ها):

عنوان رشته دانشگاهی(مقطع دکتری) درصد اشتغال
اقتصاد ۱۰۰ درصد
مهندسی فضا ۹۴/۱۴ درصد
مهندسی عمران ۹۴/۰۳ درصد
مهندسی کامپیوتر ۹۱/۳۵ درصد
مهندسی مکانیک ۹۱ درصد
مهندسی برق ۸۸/۸۳ درصد
حقوق  ۸۷/۳۱ درصد
فیزیک ۸۴/۷۳ درصد
آموزش زبان انگلیسی ۸۳/۵۰ درصد
مهندسی مواد و متالوژی ۸۰ درصد
حسابداری ۷۵ درصد
شیمی ۶۹/۷۵ درصد
آمار  ۵۰ درصد
تاریخ ۳۳/۳۳ درصد

براساس آمار مندرج، رشته های اقتصاد، مهندسی فضا و عمران بالاترین میزان اشتغال را برای دانش آموختگان به همراه داشته است؛ در حالی که رشته های شیمی، آمار و تاریخ در قعر جدول و پایین ترین رتبه را به خود اختصاص داده است. اشتغال ۱۰۰ درصدی اقتصاد در مقطع دکتری جالب توجه است.

درصد اشتغال رشته های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد براساس نتایج طرح پایش:

عنوان رشته دانشگاهی(مقطع ارشد) درصد اشتغال
مهندسی کامپیوتر ۸۰/۴۱ درصد
مهندسی هوا فضا ۷۹/۷۲ درصد
حسابداری ۷۸/۵۱ درصد
مهندسی مکانیک ۷۴/۲۹ درصد
مهندسی برق ۷۴/۲۷ درصد
مهندسی عمران ۷۱/۷۲ درصد
حقوق ۶۹/۳۷ درصد
آموزش زبان انگلیسی ۶۷/۶۵ درصد
روانشناسی ۶۷ درصد
مهندسی مواد و متالوژی ۶۶/۹۶ درصد
اقتصاد ۶۲/۳۹ درصد
شیمی ۵۸/۷۸ درصد
فیزیک ۵۸/۲۹ درصد
تاریخ ۵۳/۱۴  درصد
آمار ۴۴/۲۳ درصد

میزان اشتغال فارغ التحصیلان ۹۳-۹۴ در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی کامپیوتر، مهندسی هوافضا، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی عمران و حسابداری بالای ۷۰ درصد است. نکته قابل توجه اینکه رشته اقتصاد که در مقطع دکتری، اشتغال ۱۰۰ درصدی را برای فارغ التحصیلان دکتری به همراه داشته اما در ارشد، میزان اشتغال تنها ۶۲/۳۹ درصد بوده است.

درصد اشتغال رشته های مختلف در مقطع کارشناسی براساس نتایج طرح پایش:

عنوان رشته دانشگاهی (مقطع کارشناسی) درصد اشتغال
آموزش زبان انگلیسی  ۶۸/۳۴ درصد
مهندسی مکانیک ۶۷/۸۰ درصد
مهندسی مواد و متالوژی ۶۵/۹۲ درصد
مهندسی هوافضا ۶۳/۱۶ درصد
مهندسی عمران ۶۲/۴۴ درصد
مهندسی برق ۵۸/۹۴ درصد
مهندسی کامپیوتر ۵۶/۷۰ درصد
روانشناسی ۵۳/۰۸ درصد
حقوق ۵۲/۶۶ درصد
فیزیک ۴۹/۸۶ درصد
حسابداری ۴۶/۵۶ درصد
اقتصاد ۴۵/۷۰ درصد
آمار ۴۵/۳۰ درصد
شیمی کاربردی ۴۳/۵۵ درصد
تاریخ ۳۷/۶۹ درصد

براساس آماری که دانشگاه ها اعلام کرده اند، پایین ترین میزان اشتغال مربوط به دوره کارشناسی است؛ چرا که درصد اشتغال در رشته های مختلف زیر ۶۸ درصد است. رشته های آموزش زبان انگلیسی، مهندسی مکانیک و مهندسی مواد و متالوژی بالاترین میزان اشتغال را در دوره های کارشناسی دارا هستند و رشته های آمار، شیمی کاربردی و تاریخ در آخرین رتبه ها قرار دارند.

زمان ثبت نام وام دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران

زمان ثبت نام وام دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، براساس اطلاعیه (ماده ۲ آئین نامه و دستورالعمل اجرایی) صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، اداره رفاه دانشجویان وام‌های این صندوق را به دانشجویان متقاضی دارای شرایط پرداخت می کند.

صلاحیت اخلاقی و رعایت شئون دانشجویی و اولویت نیاز مالی (دانشجویانی که تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره)، فرزندان خانواده کم درآمد (از دست دادن سرپرست خانواده، بیماری صعب العلاج /خاص دانشجو یا بستگان درجه یک آن، تعدد دانشجویان در خانواده) با ارائه مستندات مربوطه از جمله این شرایط است.

دانشجویان باید تعهد محضری بسپرند و در حداقل تعداد واحدهای مورد لزوم طبق مقررات آموزشی (دانشجویان نیمسال آخر با حداقل نصف واحدهای مورد لزوم) ثبت نام کرده باشند.

در صورت تامین بودجه به سایر دانشجویان متقاضی نیز براساس اولویت زمان ثبت نام ، وام پرداخت خواهد شد.

متقاضیان و دانشجویان نو ورود دانشگاه علوم پزشکی ایران چنانچه واجد شرایط باشند امکان ثبت‌نام را خواهند داشت وهماهنگی‌های لازم جهت افتتاح حساب این دانشجویان توسط اداره رفاه و تعاون انجام خواهد شد.

زمان ثبت نام وام دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران: ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۲۸ مهرماه الی ساعت ۲۴ روز  جمعه ۱۰ آبان‌ماه ۹۸

اعلام منابع سه آزمون کشوری علوم پزشکی 98-99

منابع سه آزمون کشوری علوم پزشکی اعلام شد. داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دستیار تخصصی و پیش کارورزی و علوم پایه ۹۸ را دارند، با مراجعه به مرکز سنجش آموزش پزشکی می توانند منابع آزمون خود را دریافت نمایند.

راهنمای جهت دریافت منابع آزمون های کشوری رشته علوم پزشکی

 منابع آزمون های جامع علوم پایه، پیش کارورزی اسفند ۹۷ و بهار و تابستان ۹۸ و چهل و ششمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی اعلام شد.

دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی همچنین منابع آزمون‌های جامع علوم پایه پزشکی رشته دکتری پزشکی عمومی از اسفند ۹۷ تا پایان شهریور ۹۸ را اعلام کرد.

۱- مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی

۲- انتخاب گزینه منابع آزمون ها (در تصویر این پست با باکس قرمز مشخص شده)

۳- مراجعه به طبقه بندی مورد نظر و دریافت منابع آزمون ها

ancmnt-loan-med-school-mehr98-sq

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از ارائه ۲۴ وام و تسهیلات برای دانشجویان علوم پزشکی در نیمسال اول سال تحصیلی ۹۹-۹۸ خبر داد.

بهروز رحیمی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: یکی از مهمترین ماموریت های صندوق رفاه، اعطای تسهیلات به دانشجویان علوم پزشکی در قالب وام های قرض الحسنه از محل اعتبارات عمومی دولت و درآمد اختصاصی صندوق است.

وی گفت: از همین رو این تسهیلات در قالب ۲۴ نوع وام و تسهیلات در مقاطع مختلف به دانشجویان ارائه می شود. برخی از این وام ها یک بار در طول تحصیل داده می شوند و برخی سرانه ماهانه و برخی دیگر بسته به نوع مقطع در طول تحصیل تکرار می شوند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اظهار داشت: در بخش تسهیلات مسکن به دانشجویان نیز این تسهیلات در گروه های مختلف متفاوت است و با توجه به شهرهای کشور و هزینه های متفاوت، وام با ارقام متفاوت داده می شود.

وی یادآور شد: وام تحصیلی مجردی و متاهلی، تسهیلات اولاد، وام مسکن مجردی و متاهلی، وام ضروری در مقاطع مختلف، وام ضروری حج و عتبات، کمک بلاعوض، وام شهریه در مقاطع مختلف، ودیعه مسکن در مقاطع و سه گروه مختلف از جمله این تسهیلات هستند.


جدول انواع وام و تسهیلات اعطایی به دانشجویان علوم پزشکی در سال تحصیلی ۹۹-۹۸

ردیفنوع واممبلغ
۱وام تحصیلی مجردی (دانشجویان دوره روزانه)ماهیانه: ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال (۱۳۰ هزار تومان)
۲وام تحصیلی متاهلی (دانشجویان دوره روزانه) ماهیانه: ۳ میلیون ریال (۳۰۰ هزار تومان)
۳وام تحصیلی ۳ برابر مجردی (دانشجویان دوره روزانه)یک نوبت در طول تحصیل: ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال (۳۹۰ هزار تومان)
۴وام تحصیلی ۳ برابر متاهلی (دانشجویان دوره روزانه)یک نوبت در طول تحصیل: ۹ میلیون ریال (۹۰۰ هزار تومان)
۵تسهیلات اولاد (دانشجویان دوره روزانه)ماهیانه: ۴۰۰ هزار ریال (۴۰ هزار تومان)
۶وام مسکن مجردی (دانشجویان دوره روزانه)ماهیانه: ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار ریال (۱۲۵ هزار تومان)
۷وام مسکن متاهلی (دانشجویان دوره روزانه)ماهیانه: ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال (۲۶۰ هزار تومان)
۸وام ضروری (دانشجویان دوره روزانه) مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته/ کارشناسی ارشد و دکتری عمومییک نوبت در طول تحصیل: ۶ میلیون ریال (۶۰۰ هزار تومان)
۹وام ضروری (دانشجویان دوره روزانه) مقاطع دکتری تخصصی و دستیاران تخصصییک نوبت در طول تحصیل: ۱۰ میلیون ریال (یک میلیون تومان)
۱۰وام ضروری حج و عتباتیک نوبت در طول تحصیل: ۷ میلیون ریال (۷۰۰ هزار تومان)
۱۱وام ضروری ۲ برابرییک نوبت در طول تحصیل: ۱۰ میلیون ریال (یک میلیون تومان)
۱۲وام ضروری ۳ برابرییک نوبت در طول تحصیل: ۱۵ میلیون ریال (یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان)
۱۳کمک بلاعوضیک نوبت در طول تحصیل: ۲۰ میلیون ریال (۲ میلیون تومان)
۱۴وام شهریه مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوستهسرانه ترم/ ۴ نوبت در طول تحصیل: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال (۲۵۰ هزار تومان)
۱۵وام شهریه مقطع کارشناسی پیوستهسرانه ترم/ ۸ نوبت در طول تحصیل: ۷ میلیون ریال (۷۰۰ هزار تومان)
۱۶وام شهریه مقطع کارشناسی ارشدسرانه ترم/ ۴ نوبت در طول تحصیل: ۲۵ میلیون ریال (۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان)
۱۷وام شهریه مقطع دکتری عمومیسرانه ترم/ ۸ نوبت در طول تحصیل: ۵۰ میلیون ریال (۵ میلیون تومان)
۱۸وام شهریه مقطع دکتری تخصصی و دستیاری تخصصیسرانه ترم/ ۵ نوبت در طول تحصیل: ۵۰ میلیون ریال (۵ میلیون تومان)
۱۹وام ودیعه مسکن مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری در دانشگاه های تهرانیک نوبت در طول تحصیل: ۱۵۰ میلیون ریال (۱۵ میلیون تومان)
۲۰وام ودیعه مسکن مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری در دانشگاه های گروه ۲یک نوبت در طول تحصیل: ۱۲۰ میلیون ریال (۱۲ میلیون تومان)
۲۱وام ودیعه مسکن مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری در دانشگاه های گروه ۳یک نوبت در طول تحصیل: ۹۰ میلیون ریال (۹ میلیون تومان)
۲۲وام ودیعه مسکن مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های تهرانیک نوبت در طول تحصیل: ۲۰۰ میلیون ریال (۲۰ میلیون تومان)
۲۳وام ودیعه مسکن مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های گروه ۲یک نوبت در طول تحصیل: ۱۶۰ میلیون ریال (۱۶ میلیون تومان)
۲۴وام ودیعه مسکن مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های گروه ۳یک نوبت در طول تحصیل: ۱۲۰ میلیون ریال (۱۲ میلیون تومان)

دانشگاه های تهران: دانشگاه های علوم پزشکی ارتش، ایران، بقیه الله، تهران، شهیدبهشتی، انستیتو پاستور ایران، سازمان انتقال خون، دانشگاه تربیت مدرس، جمعیت هلال احمر، پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم بهزیستی

دانشگاه های گروه ۲: دانشگاه های علوم پزشکی اراک، اصفهان، البرز، بندرعباس، بوشهر، تبریز، جندی شاپور اهواز، زنجان، شیراز، قزوین، قم، گیلان، مشهد و همدان

دانشگاه های گروه ۳: دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی آبادان، اردبیل، ارومیه، اسدآباد، اسفراین، ایرانشهر، ایلام، بابل، بم، بهبهان، بیرجند، تربت جام، تربت حیدریه، جهرم، جیرفت، خراسان شمالی، خمین، خوی، خلخال، دزفول، رفسنجان، زابل، زاهدان، ساوه، سبزوار، سراب، سمنان، سیرجان، شاهرود، شهرکرد، شوشتر، فسا، کاشان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گراش، گناباد، لارستان، لرستان، مازندران، مراغه، نیشابور، یاسوج، یزد.

منبع: مهرنیوز

برندگان جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۹ – “ویلیام جی کالین جونیور”، “پیتر جی راتکلیف” و “گرگ ال‌ سمنزا”.

جایزه نوبل پزشکی امسال به طور مشترک به “ویلیام جی کالین جونیور”، “پیتر جی راتکلیف” و “گرگ ال‌ سمنزا” به خاطر دستاورد آنها در مورد چگونگی سازگاری سلول‌ها با اکسیژن موجود تعلق گرفت.

قرن‌هاست که اهمیت اساسی اکسیژن برای دانشمندان شناخته شده است. اما اینکه چگونه سلول‌ها با تغییرات سطح اکسیژن سازگار می‌شوند، از مدت‌ها پیش ناشناخته مانده است.

جایزه نوبل پزشکی امسال به تحقیقی راجع به چگونگی مکانیسم مولکولی و چگونگی سازگاری سلول‌ها با تغییرات ذخیره اکسیژن تعلق گرفت.

احساس اکسیژن برای بسیاری از بیماری‌ها مهم است. اکتشاف برندگان نوبل پزشکی سال ۲۰۱۹ برای علم پزشکی ازین جهت پراهمیت است که راه را برای کشف روش‌های جدید برای مبارزه با کم‌خونی، سرطان و بسیاری از بیماری‌های دیگر هموار می‌کند.

این سه دانشمند یک تشکیلات مولکولی را شناسایی کردند که فعالیت ژن‌ها در پاسخ به میزان مختلف اکسیژن را تنظیم می‌کند.

کشف بزرگ این سه نفر یکی از اساسی‌ترین فرآیندهای سازگاری بدن را نشان می‌دهد. این افراد پایه و اساسی برای درک ما از “چگونگی تاثیر اکسیژن بر متابولیسم سلولی و عملکرد فیزیولوژیکی بدن” ایجاد کردند.

آشنایی با برندگان نوبل پزشکی ۲۰۱۹

ویلیام جی کالین جونیور

“ویلیام جی کالین جونیور”(William G. Kaelin, Jr) در سال ۱۹۵۷ میلادی در نیویورک متولد شد. وی مدرک دکتری خود را از دانشگاه “دوک” دریافت کرده و آموزش‌های تخصصی خود در حوزه پزشکی داخلی و سرطان‌شناسی را در دانشگاه “جانز هاپکینز” و “انستیتو سرطان دانا فاربر” گذرانده است.  

جی‌کالین آزمایشگاه تحقیقاتی خود را در انستیتو سرطان دانا فاربر تاسیس کرد و در سال ۲۰۰۲ میلادی به درجه استاد کامل در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد نائل شد.

این محقق همچنین از سال ۱۹۹۸ میلادی تاکنون محقق موسسه پزشکی “هیوگز”(Hughes) است.

سر پیتر جی راتکلیف

“سر پیتر جی راتکلیف”(Sir Peter J. Ratcliffe) در سال ۱۹۵۴ میلادی در “لانکاشایر” انگلیس به دنیا آمد. وی در کالج “گانویل”(Gonville) و “کایوس”(Caius) دانشگاه کمبریج پزشکی خواند و آموزش تخصصی خود را در حوزه ” نفرولوژی” دانشگاه آکسفورد گذارند.

وی یک گروه تحقیقاتی مستقل را در دانشگاه آکسفورد تاسیس کرد و در سال ۱۹۹۶ میلادی استاد کامل شد.

راتکلیف مدیر تحقیقات بالینی در موسسه “فرانسیس کریک” لندن و عضو موسسه تحقیقات سرطان” Ludwig” است.

گرگ ال‌ سامنزا

“گرگ ال‌ سامنزا”( Gregg L. Semenza) در سال ۱۹۵۶ میلادی در نیویورک متولد شد و مدرک کارشناسی خود در رشته زیست‌شناسی را از دانشگاه هاروارد دریافت کرد.

وی مدرک دکتری خود را از دانشکده پزشکی دانشگاه “پنسیلوانیا” گرفت و در سال ۱۹۸۴ میلادی به عنوان متخصص اطفال در دانشگاه دوک آموزش دید.

این دانشمند آموزش‌های پس از دکتری خود را در دانشگاه “جانز هاپکینز” گذراند و در همان جا یک گروه تحقیقاتی مستقل را راه‌اندازی کرد.

سامنزا در سال ۱۹۹۹ میلادی در دانشگاه جانز هاپکینز استاد کامل شد و از سال ۲۰۰۳ تاکنون مدیر برنامه تحقیقات عروقی در دانشگاه “جانز هاپکینز” است.

مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون ارشد پزشکی 98

بر اساس اطلاعیه مرکز سنجش آزمون پزشکی کشور، ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد رشته های علوم پزشکی از ساعت ۱۴ روز یکشنبه ۱۴ مهرماه آغاز و تا ساعت ۱۶ روز سه شنبه ۱۶ مهر ماه ادامه دارد و نتایج تکمیل ظرفیت نیز ۱۸ آبان ماه منتشر می شود.

بر اساس این اطلاعیه همچنین، جدول تکمیل ظرفیت و انتخاب رشته محل های آزمون نیز امروز از ساعت ۱۴ در سامانه مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور قرار می گیرد و داوطلبان با وارد کردن کد رهگیری می توانند نتایج را دریافت کنند.

کلیه  داوطلبان اعم از قبولی یا مردودی که در مرحله نخست مجاز به انتخاب رشته بوده اند، مجاز به شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت می باشند. نظر به اینکه رشته محل جدید اضافه نشده است، استعدادهای درخشان بدون آزمون مجاز به انتخاب رشته محل مخصوص استعداد درخشان نمی باشند.

همچنین، افرادی که در مرحله نخست قبول شده و دوباره در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت کرده و در هر یک از دوره های عادی با شهریه پرداز پذیرفته شوند، پذیرش مرحله نخست آن ها لغو شده و قابل بازگشت نیست.

طبق این اطلاعیه، داوطلبانی  که در آزمون سال دوره های رایگان پذیرفته شده اند، درصورتی که ثبت نام نکرده یا انصراف دهند، مجاز به شرکت در آزمون سال ۹۹ نیستند، از این رو مراجعه نکردن و ثبت نام نکردن افرادی که در مرحله تکمیل ظرفیت در دوره های عادی (رایگان) پذیرفته می شوند، به منزله انصراف از تحصیل بوده و مشمول محرومیت یک ساله است.

بر اساس آیین نامه آموزشی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته، هرگونه انتقال، تغییر رشته یا جابجایی محل تحصیل در دوره کارشناسی ناپیوسته ممنوع است. از این رو با توجه به اینکه محل پذیرش را داوطلب با آگاهی کامل انتخاب کرده است، هیچ تغییری در محل پذیرش پس از اعلام نتایج صورت نمی گیرد.

بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور زمان شروع به تحصیل پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت، توسط دانشگاه پذیرنده اعلام می شود.

نتایج مرحله تکمیل ظرفیت نیز ۱۸ آبان ماه در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی منتشر می شود.

آزمون کارشناسی ارشد رشته‌های گروه علوم پزشکی سال ۹۸ که به دلیل وقوع سیل در برخی مناطق کشور به تعویق افتاد، روزهای ٢٧ و ٢٨ تیرماه برگزار شد. در این آزمون تعداد ۷۰ هزار و ۹۴ نفر ثبت نام کردند که در ۱۱ مجموعه و ۴۲ رشته به رقابت پرداختند و نتایج نهایی آزمون دوشنبه ۲۵ شهریور ماه منتشر شد.

مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون ارشد پزشکی ۹۸

آغاز ثبت‌نام تکمیل ظرفیت علوم پزشکی آزاد

پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی باید شخصاً در یکی از روزهای یکشنبه و دوشنبه ۱۴ و ۱۵ مهرماه ۹۸ با در دست داشتن مدارک لازم جهت ثبت نام به واحدهای مربوطه مراجعه کنند.

گفتنی است؛ نشانی و تلفن واحدهای دانشگاه در سامانه اینترنتی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه به آدرس www.sanjesh.iau.ac.ir و همچنین سامانه دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس http://iau.ac.ir درج شده است.

پذیرفته شدگان باید اصل دیپلم کامل یـا اصـل گـواهی قبـولی پایـان تحصیلات نظام‌قدیم متوسطه و یا اصل گواهی اتمـام دوره پـیش‌دانشگاهی و یا اصل دیپلم کامل یا اصل گواهی قبولی پایان تحصیلات نظام جدید متوسطه به همراه تصویر آنها را هنگام ثبت نام همراه خود داشته باشند.

اصــل شناســنامه عکــس‌دار و دو بــرگ تصــویر از تمــام صفحات آن، اصل و یک برگ کپی کارت ملی، شــش قطعــه عکــس ۴*۳ تمــام‌رخ کــه اخیــراً تهیــه و مشخصات پذیرفته‌شده در پشـت آنهـا نوشـته شـده باشـد (بـرای مشمولین ۱۲ قطعه)، اصل و دو برگ تصویر مدرک مشخص‌کننـده وضـعیت خدمت وظیفه عمومی پذیرفته‌شدگان مرد و تکمیل و ارائه فرم درخواست ثبت‌نـام از دیگر مدارک لازم برای ثبت‌نام است.

نتایج نهایی آزمون‌های دانشنامه پزشکی اعلام شد - سنجش پزشکی - مهر 98

نتایج نهایی آزمون دانشنامه پزشکی ۹۸

آزمون کتبی شصت و ششمین دوره دانشنامه تخصصی پزشکی و سی و سومین دوره دانشنامه فوق تخصصی پزشکی هفتم شهریورماه در محل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و آزمون‌های شفاهی در روز‌های ۹ تا ۱۲ شهریورماه در مراکز آموزشی و درمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران برگزار شد.

این آزمون یکی از بزرگترین آزمون‌های ارزیابی دانش فارغ التحصیلان علوم پزشکی است.

۴ هزار متخصص پزشکی در ۲۸ رشته و حدود ۴۰۰ فوق تخصص پزشکی در ۲۴ رشته در این دوره از آزمون‌ها شرکت کردند.

داوطلبان می‌توانند با ورود به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی و با درج کدرهیگری از نتیجه خود مطلع شوند.

نتایج نهایی آزمون دانشنامه پزشکی ۹۸

تمدید مهلت ثبت نام آزمون دکتری 98 وزارت بهداشت

مهلت ثبت نام و ویرایش اطلاعات آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی از روز یکشنبه ۹۸/۲/۲۲ تا پایان وقت اداری روز دوشنبه ۹۸/۲/۲۳خواهد بود.
در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش پزشکی آمده است:
با عنایت به پیشنهاد معاونت محترم آموزشی و موافقت مقام عالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به منظور کمک به متقاضیان شرکت در آزمون دکتری تخصصی ساکن در مناطق درگیر با سیل اخیر، موارد زیر به اطلاع تمامی داوطلبان شرکت در آزمون دکتری و پژوهشی می رسد:
۱- تاریخ برگزاری آزمون کتبی دکتری تخصصی و پژوهشی از ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت به ۳۰ و ۳۱ خرداد ماه سال جاری تغییر می یابد. (آزمون کتبی تمامی رشته هایی که روز ۹۸/۲/۱۲ بوده به پنجشنبه ۹۸/۳/۳۰ و آزمون کتبی رشته هایی که روز ۹۸/۲/۱۳ بوده به روز جمعه ۹۸/۳/۳۱ تغییر یافته است)
۲- تمدید مهلت ثبت نام و ویرایش اطلاعات از روز یکشنبه ۹۸/۲/۲۲ تا پایان وقت اداری روز دوشنبه ۹۸/۲/۲۳ خواهد بود.
۳- داوطلبانی که تاکنون موفق به اخذ مدرک زبان معتبر نشده اند می توانند در آزمون MHLE دوره ۵۲ که در تاریخ ۹۸/۲/۱۲ برگزار می شود شرکت کنند و نمره لازم را کسب نمایند.اطلاعات مربوط به ثبت نام و شرکت در آزمون زبان در قسمت مربوطه در سایت سنجش پزشکی قابل مشاهده است.